09kBu yazımızda yangın testleri ve testleri yapan kuruluşlar hakkında bilgi vermek istedik. Ülkemizde 2013 yılı öncesine kadar yangın testi yapan resmi veya özel bir kuruluş bulunmamaktaydı. Üretici firmalar bu dönemde başta Bm Trada olmak üzere birkaç aracı kurum vasıtasıyla yurt dışında ,yangın testlerini gerçekleştirmekteydi. Testi yapan bu firmalar Slovakya dan Fires SRO , İngiltere den Chilten ve Belçikadan Applus LGAI idi.

Üretici firmalar bu testlere girmeden önce tasarladıkları kapı çizimlerini aracı kuruma gösterip onların fikirleri doğrultusunda, kapılarını geliştirmekteydi. Sonrasında da kapılar hazırlanıp testin yapılacağı ülkelere gönderiliyordu. Numune olarak gönderilen kapılar test kuruluşlarınca monte edilerek teste tabi tutulmaktaydı. Yine bu dönemde teste, bizzat katılma fırsatı bulamayan firma yetkilileri internetten, testi baştan sona izleyerek kapılarının başarısına veya başarısızlığına anında şahit olmaktaydı.

Çok şükür o günlerimiz geride kaldı. 2013 yılından itibaren, hem özel bir kurum olan Era Effectives de hem de TSE Kayseri laboratuvarında yangın testleri yapılmakta. Bu laboratuvarların en önemli özelliği akretidite olmaları, yani yaptıkları testlerin tüm Avrupa ülkelerince tanınıp kabul edilmesidir.

2013 yılından itibaren üretici firmalar artık , direk olarak yangın testi yapan laboratuvarlarla ilişkiye girerek kapılarını tasarlamakta, kapı montajlarını kendileri yapmakta, yangın testlerine bizzat katılarak, test anında kapılarının zayıf noktalarını görmekte ve daha optimum kapılar üretebilmek için kafa yorabilmektedirler.

Bu laboratuvarların en önemli özelliği; iyi bir kapının nasıl yapılacağını tarif etme yerine, üreticilerin sunduğu kapı üzerinde görüş beyan etmeleri ve başka firmaların detaylarını hiç kimseyle paylaşmamalarıdır.

Zaten yangın kapısında da tek bir doğruda yoktur. Bir firma, kapısının ağır olmasını kabullenip ucuz ancak imalat ve montaj sürecini yavaşlatacak bir dizayn yaparken , bir diğeri hafif , ancak diğerine göre daha maliyetli bir malzemeyle aynı başarıyı yakalayabilir.

Biz Feza Yangın Kapıları olarak 2009 yılında Fires SRO dan 133 dk lık E değerine sahip kapımızı testten başarıyla geçirdikten sonra uzun AR-GE çalışmalarımız neticesinde 2014 yılı Mart ayında Era Effctives laboratuvarında 60 ve 120 dk lık EI değerlerine sahip kapılarımızı başarıyla testten geçirdik.